خبر

بازگشت طالبان آزاد شده به میدان جنگ

مسوولان محلی ولایت جوزجان می‌گویند: دو جنگجوی طالبان که در جریان روند تبادله زندانیان آزاد شده بودند، از ولسوالی فیض‌آباد این ولایت هنگام نبرد با نیروهای امنیتی، بازداشت شده‌اند.
راه مدنیت: دفتر مطبوعاتی والی جوزجان، امروز پنج‌شنبه (۲اسد) با انتشار اعلامیه‌یی گفت که این دو جنگجوی طالبان با دیگر جنگجویان این گروه روز چهارشنبه در روستای شیشه‌خانۀ ولسوالی فیض‌آباد این ولایت، قطار اکمالاتی نیروهای اردوی ملی را کمین زده بودند.
در اعلامیه آمده است که براثر اقدام به‌موقع نیروهای ارتش، کمین جنگجویان طالبان خنثی شد و دو عضو این گروه به نام‌های بازمحمد و بشیراحمد، بازداشت شده‌اند.
این دو جنگجوی طالبان ۹سال پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و در زندان بگرام زندانی شدند؛ اما چندی پیش در جریان تبادلۀ روند زندانیان آزاد شده‌اند.
دفتر مطبوعاتی والی جوزجان مدعی شده که از نزد این دو جنگجوی طالبان اسناد آزادی‌شان نیز به دست آمده است.
این نخستین‌باری است که برخی از زندانیان آزادشدۀ طالبان از میدان جنگ بازداشت می‌شوند؛ زندانیان طالبان در جریان رهایی به حکومت افغانستان تعهد داده بودند که بار دیگر به میدان جنگ بازنگردند.
بااین‌همه، روند تبادلۀ زندانیان میان حکومت افغانستان و طالبان، نگرانی‌هایی را در میان مردم افغانستان به وجود آورده است که گویا رهایی آن‌ها سبب تقویت جبهه‌های جنگ در کشور خواهد شد.
در جریان تبادله، تاکنون حکومت افغانستان چهار هزار و ۴۰۰زندانی طالبان را از زندان‌های کشور آزاد کرده‌ است و درعین‌حال، طالبان نیز حدود ۸۰۰زندانی حکومت را از بند رها کرده‌ است.
حکومت افغانستان، هرچند به تعهدات خود مبنی بر کاهش خشونت‌ها و رهایی زندانیان طالبان متعهد بوده است؛ اما این گروه هیچ‌گونه تعهدی نسبت به کاهش خشونت‌ها نداشته است.
صدیق صدیقی، سخنگوی ارگ ریاست‌جمهوری در آخرین نشست خبری خود گفت که گروه طالبان با افزایش خشونت‌ها، فرصت‌های صلح را از دست می‌دهد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا