خبر

صالح: نشانه‌یی از جدایی طالبان و القاعده نیست

امرالله صالح، معاون اول ریاست‌جمهوری می‌گوید: حکومت افغانستان و جامعهٔ جهانی می‌دانند که هیچ‌گونه شواهد و نشانه‌یی از جدایی طالبان با القاعده وجود ندارد.

راه مدنیت: معاون اول ریاست‌جمهوری، صبح امروز شنبه (۴ اسد) در توییتی نوشت که هیچ‌ پیام واحدی از سوی رهبران طالبان مستقر در کویته و پیشاور پاکستان در راستای تامین صلح پایدار صادر نشده است.

او گفت که تاکنون هیچ‌گونه نشانه و شواهدی که نشان‌دهنده قطع روابط طالبان با القاعده باشد وجود ندارد؛ حکومت افغانستان و متحدان بین‌المللی آن مراقب این موضوع هستند.

امرالله صالح به‌صراحت بیان کرد: آنچه مردم و حکومت افغانستان از طالبان می‌بیند؛ خشونت، کشتار و تخریب است و این گروه فکر می‌کند که افغانستان و جامعهٔ جهانی را فریب داده است.

بااین‌همه، تداوم خشونت‌های طالبان، نگرانی‌های ملی و بین‌المللی را نسبت به آسیب‌پذیری روند صلح افغانستان، بیشتر کرده است. زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژهٔ امریکا برای صلح افغانستان روز پنج‌شنبه (۲ اسد)، حملات خشونت‌بار طالبان را تاسف‌بار خواند.

او با بیان این‌که درنتیجهٔ حملات طالبان طی ۲۴ساعت گذشته شمار زیادی از افغان‌ها جان‌ خود را از دست داده‌اند، تاکید کرد که مردم افغانستان بی‌درنگ خواستار آغاز مذاکرات بین‌الافغانی هستند.

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

 1. نمیدانم چرا سران حکومت افغانستان همواره الفاظ رکیک سد راه پروسه صلح را استفاده میکنند در حالیکه همین حکومت افغانستان اکثریت خواست های طالبان در مواد تفاهم نامه این گروه با ایالات متحده را پذیرفته و عملی نمودند.
  حالا تیر از کمان جسته و هیچ حرف سران حکومت توجیع پذیر نیست.
  پس سران حکومت نباید با استفاده از کلمات و بازی با کلمات اذهان عامه را مغشوش ساخته چالش زایی نمایند،
  بلکه با استفاده از سیاست مشخص و خواست های مطلوب که موازی با منافع ملی و رفاه مردم باشد وارد میدان گفتگو گردد.
  اگر موضوع ششصد زندانی طالب است باید قبل از رهایی چهار هزارو چهارصد طالب این پیش شرط را مطرح میکرد.
  حالا که حکومت به نوع میدان را باخته نیاز است با امواج مخالف مدبرانه بازی نماید.

دکمه بازگشت به بالا