اسلایدشوجهانورزش

هفته آخر یا شام آخر؟ نبرد برای همه‌چیز!

مصطفی هزاره

آخرین هفته بازی‌های لیگ برتر انگلستان، هفته مرگ و زندگی‌ست. به‌جز مقام قهرمانی لیورپول، نایب‌قهرمانی منچسترسیتی و مقام بیستمی نوریچ‌سیتی، تکلیف هیچ تیمی کاملا مشخص نیست.
این خاصیت لیگ مرموزترین جزیره جهان است؛ جزیره‌یی که هزار سال است توسط هیچ قدرتی فتح نشده و در روزگاری نه‌چندان دور از همین جزیره، از شرق تا غرب و جنوب و شمال جهان کنترول می‌شد، لیگ فوتبالش نیز همین‌گونه مرموز است و قرار است همه تا آخرین ثانیه بجنگند.
پس از لیورپول و منچسترسیتی که جایگاهشان تثبیت شده است، منچستریونایتد، چلسی و لسترسیتی باید برای مقام سومی جنگی تمام‌عیار داشته باشند و از میان این سه تیم که اختلاف امتیاز آن‌ها تنها یک امتیاز است، یک نفر سقوط می‌کند و از تیکت لیگ قهرمانان اروپا در سال آینده بازمی‌ماند.
لسترسیتی و منچستریونایتد در بازی آخر به مصاف همدیگر می‌روند؛ دیداری که برنده آن مجوز حضور در لیگ قهرمانان را خواهد داشت. در حال حاضر منچستر با ۶۳امتیاز و لستر با ۶۲امتیاز در رتبه سوم و پنجم هستند درصورتی‌که بازی با هر نتیجه‌یی مساوی شود، شانس حضور منچستر در رتبه چهارم صددرصد می‌شود، درحالی‌که اگر چلسی بازی این هفته را ببازد، و لستر مساوی کند، لستر ۶۳امتیازی می‌شود و تفاضل گل بهتر نسبت به چلسی ۶۳امتیازی «در صورت باخت چلسی» و لستر به تیم چهارم خواهد بود و منچستر تیم سوم.
اگر منچستریونایتد به لسترسیتی ببازد و چلسی نیز به ولورهمپتون ببازد، منچستر تیم چهارم خواهد بود و چلسی تیم پنجم. دلیل هم تفاضل گل زده دو تیم است که منچستر با تفاضل ۲۸گل وضعیت بهتری نسبت به چلسی با ۱۳گل خواهد داشت؛ بنابراین منچستر برای صورت به لیگ قهرمانان اروپا تنها به یک مساوی نیازمند است و البته در صورت شکست هم باید دست به دعا باشد تا ولورهمپتون کار چلسی را یکسره کند.
لسترسیتی هم برای صعود به لیگ قهرمانان اروپا فقط و فقط به برد نیاز دارد. در صورت مساوی شدن با منچستریونایتد، آن‌ها فقط باید امیدوار باشند تا ولورهمپون به چلسی امان ندهد.
چلسی باید به مصاف ولورهمپتون برود. درصورتی‌که چلسی این بازی را ببرد صددرصد به لیگ قهرمانان خواهد رفت. ولورهمپتون ۵۹امتیازی نیز در صورت باخت به چلسی و برد تاتنهام در بازی آخرش، هفتم خواهد شد و شانس حضور در لیگ اروپا یا لیگ یوفا را از دست خواهد داد.
اگر آن‌ها به چلسی ببازند و تاتنهام نیز در برابر کریستال پالاس متوقف شود، تاتنهام به لطف تفاضل گل، ششم خواهد بود؛ اما اگر ولورهمپتون و تاتنهام هردو ببازند و یا متوقف شوند، تغییری در رتبه‌ آن‌ها نخواهد آمد.
در صورت پیروزی ولورهمپتون و شکست لسترسیتی، هردو تیم ۶۲امتیازی خواهند شد؛ اما اختلاف تفاضل گل دو تیم، تعیین‌کننده مقام پنجم خواهد بود. در حال حاضر لسترسیتی با تفاضل ۲۸گل وضعیت بهتری نسبت به ولورهمپتون با تفاضل۱۳ دارد و ردوبدل شدن ۱۵گل نیز تقریبا غیرممکن است.
تاتنهام و مورینیو نیز چشم‌انتظار جادو و طلسم هستند که مورینیو به آن اعتقاد زیادی دارد. آن‌ها اگر بتوانند کریستال پالاس۱۴ جدولی را ببرند، ولورهمپتون نیز به چلسی ببازد، شانس حضور در مرحله پلی‌آف لیگ اروپا را با رتبه ششم به دست خواهند آورد؛ در غیر آن و در صورت شکست، تنها رتبه هفتمی آن‌ها تضمین شده است.
شفیلد یوناتید ۵۴امتیازی، برنلی ۵۴امتیازی و آرسنال ۵۳امتیازی در تعقیب یکدیگر هستند. شفیلد باید به مصاف ساوتهمپتون برود و برنلی با برایتون و آرسنال هم با واتفورد.
در صورت شکست برنلی و شفلید و تساوی آرسنال، هرسه تیم ۵۴امتیازی می‌شوند؛ اما آرسنال به لطف تفاضل گل بهتر، هفتم خواهد شد؛ هرچند آرسنالی‌ها هنوز فینال مسابقات اف‌ای‌کاپ انگلستان را با چلسی در پیش دارند و در صورت برد، به‌صورت مستقیم به لیگ یوفا راه پیدا خواهند کرد.
اورتون و ساوتهمپتون هم با ۴۹امتیاز و یک گل اختلاف تفاضل گل بالاتر در رتبه ۱۱ و ۱۲ ایستاده‌اند. پس از آن‌ها نیوکاسل و کریستال پالاس با ۴۴ و ۴۲امتیاز در رتبه ۱۳ و ۱۴ منتظر بازی آخر هستند. وستهام و برایتون هم با ۳۸امتیاز و سه گل اختلاف تفاضل گل در رتبه ۱۵ و ۱۶ ایستاده‌اند.
هر گل در بازی آخر، می‌تواند این جدول متزلزل را تغییر دهد و برای هر تیم حکم تازه‌یی امضا کند. این حساسیت‌هاست که لیگ انگلستان را همیشه مرموز و حساس نگه می‌دارد؛ اما رقابت حساس‌تر از کسب سهمیه لیگ یوفا و قهرمانان اروپا در مسابقات لیگ برتر انگلستان در هفته آخر، رقابت گلادیاتورهای آخرجدولی برای بقاست. به‌جز نوریچ سیتی که با ۲۱امتیاز، سقوطش به لیگ یک مسجل شده است، سه تیم آستون ویلا، واتفورد و بورنموث برای بقا در لیگ برتر، باید تا آخرین‌نفس در بازی آخر بجنگند.
در حال حاضر آستون ویلا با ۳۴امتیاز و به لطف یک گل تفاضل بهتر به نسبت واتفورد ۳۴امتیازی، در رتبه هفدهم ایستاده و از سقوط نجات یافته است. درصورتی‌که آستون ویلا در بازی آخر، وستهام را با اختلاف دو گل ببرد و واتفورد در بازی با آرسنال با یک گل اختلاف برنده مسابقه باشد، آستون ویلا در لیگ برتر خواهد ماند.
در صورت باخت این دو تیم در دو بازی پیش رو و برد بورنموث در برابر اورتون، بورنموث به‌واسطه یک گل تفاضل بهتر در لیگ برتر خواهد ماند و آستون ویلا و واتفورد سقوط خواهند کرد.
درصورتی‌که یکی از این سه تیم در بازی آخر ببازد، به‌طور حتم به لیگ یک سقوط خواهد کرد و تکلیف تیم دیگر سقوط‌کرده هم به گل زده کمتر در بازی آخر بستگی دارد؛ یعنی به زبان ساده، یکی از این سه تیم در لیگ برتر خواهد ماند.
حکایت پرخرج‌ترین لیگ جهان همین است. من هم مثل شما، کاملا گیج شده‌ام؛ بازارهای شرط‌بندی اما همین‌قدر داغ است، میلیون‌ها و چه‌بسا میلیاردها دالر در یک‌ساعت‌ونیم ۲۶جولای بالا و پایین خواهد رفت. همه‌چیز در ۲۶جولای و در ساعت ۰۷:۳۰ شام آغاز می‌شود و در ساعت ۰۹:۱۵ شام، تکلیف آن مشخص می‌شود که چه کسی اشک شوق بریزد و چه کسی اشک اندوه!

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا