خبر

کاهش ۱۳درصدی تلفات غیرنظامیان

هیأت معاونت سازمان ملل‌متحد در کابل (یوناما) با نشر گزارش تازه‌یی ادعا کرد که در شش ماه نخست سال جاری میلادی تلفات غیرنظامیان افغان نسبت به زمان مشابه سال گذشته میلادی ۱۳ درصد کاهش یافته است.

راه مدنیت: یوناما گزارش خود را در مورد تلفات غیرنظامیان افغان، امروز دوشنبه (۶اسد) منتشر کرد. طبق این گزارش در شش ماه نخست سال جاری میلادی یک هزار و ۲۸۲غیرنظامی جان باخته و دو هزار و ۱۷۶غیرنظامی دیگر نیز زخمی شده‌اند.

در گزارش یوناما آمده که زنان و کودکان ۴۰درصد تلفات غیرنظامی را در شش ماه نخست تشکیل می‌دهند. در این مدت ۱۳۸زن جان باخته و ۲۵۹زن دیگر زخمی شدند؛ همچنین ۳۴۰کودک نیز کشته و ۷۲۷ کودک دیگر زخم برداشته‌اند.

هیأت معاونت سازمان ملل‌متحد در کابل در این گزارش ابراز نگرانی کرده که با توجه به شیوع ویروس کرونا، کودکان افغان بیشتر در معرض آسیب‌پذیری قرار گرفته و این احتمال وجود دارد که کودکان از سوی گروه‌ها برای انجام وظایف جنگی استخدام شوند.

یوناما در این گزارش ادعا کرد که کاهش ۱۳درصدی تلفات غیرنظامیان، طالبان و نیروهای امنیتی افغان نبودند بل علت اساسی آن، کاهش عملیات نیروهای خارجی و حملات گروه داعش بوده است.

یوناما، گروه طالبان را مسؤول بیشترین تلفات غیرنظامیان در افغانستان می‌داند و در عین حال، این نهاد در گزارش خود تذکر داده که با وجود کاهش تلفات غیرنظامیان افغانستان همچنان به عنوان یک کشور درحال جنگ برای غیرنظامیان مرگ‌بار است.

با این همه، دفتر شورای امنیت ملی به روز شنبه (۴اسد) با نشر گراف تلفات غیرنظامیان اعلام کرد که جنگ‌جویان طالبان در هفته گذشته ۴۰۱تحرک را در ۲۳ولایت کشور علیه نیروهای امنیتی و غیرنظامیان انجام دادند و در نتیجه این تحرکات ۴۶غیرنظامی جان باخته و ۹۳غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا