سه جنگ‌‌جوی افغان در استخدام هند

منبع: د نیوز/ ترجمه: شریفه عرفانی

دهلی نو:‌ در کتاب جدیدی درباره آژانس جاسوسی خارجی هند آمده است که سازمان جاسوسی هندی، «شاخه تحقیقات و تحلیل» (RAW)، سه جنگ‌جوی قدرتمند افغانستان از جمله احمدشاه مسعود را هنگام حمله شوروی به این کشور به خدمت گرفته بوده است.

رسانه‌های خارجی گزارش دادند که نویسنده کتاب «شاخه تحقیقات و تحلیل» عملیات پنهان هند (روزنامه‌نگار تحقیقاتی “یاتیش یاداو”) هویت دو جنگ‌جوی دیگر را افشا نکرده ­است، زیرا آن‌ها هنوز هم  در افغانستان دارای جایگاه سیاسی هستند.

بر اساس این کتاب که روز دوشنبه منتشر شد، بنا بر ادعای حداقل سه جاسوس که در افغانستان فعالیت‌های پنهانی داشته­اند، نیروهای مسلح افغانستان در طول حملۀ ارتش اتحاد جماهیر شوروی در دسمبر ۱۹۷۹ تقسیم‌ شده و عملا بی‌تحرک نگه داشته شده ­بودند.

در این کتاب که به جزییات مربوط به عملیات شاخه تحقیقات و تحلیل در افغانستان و جاهای دیگر می­پردازد، آمده ­است که مجاهدین در تلاش بودند تا این خلا را به کمک ماموران آی.اس.آی پاکستان پر کنند. مشارکت سازمان سیای امریکا با آی.اس.آی “نگرانی جدی” برای هند بود و “شاخه تحقیقات و تحلیل” نیاز به متحدانی داشت تا بتواند با همکاری احتمالی بین مجاهدین و سازمان جاسوسی پاکستان مقابله کند.

در این کتاب آمده است: «نگرانی هند در افغانستان وجوه مختلفی داشت، اما حداقل دو مساله باعث آشفتگی جاسوسان می­شد: آموزش مجاهدین و عرضه بلامانع تسلیحات به ارتش پاکستان توسط ایالات متحده امریکا.»

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت