خبر

موافقت با رهایی ۴۰۰زندانی طالبان در جرگه مشورتی

شورای عالی مصالحه اعلام کرد که روسای کمیته‌های جرگه مشورتی صلح با رهایی ۴۰۰زندانی طالبان موافقت کردند مشروط به این‌ که جامعهٔ جهانی موفقیت گفتگوها و تامین صلح پایدار را تضمین کند.

راه مدنیت: پس از پایان کار گزارش‌دهی روسای کمیته‌های جرگه، آن‌ها برای رسیدن به صلح و پایان جنگ با رهایی زندانیان طالبان موافقت کردند؛ اما مشروط بر این ‌که جامهٔ جهانی موفقیت مذاکرات صلح را تضمین کند.

اعضای جرگهٔ مشورتی صلح درباره گفتگوهای صلح با طالبان درباره «۲۰موضوع اساسی» بحث و آن را جمع‌بندی کردند که مهم‌ترین آن رهایی ۴۰۰زندانی طالبان است. اعضای این جرگه به رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان، مشوره دادند تا هیچ بهانه‌یی برای تعویق گفتگوهای بین‌الافغانی وجود نداشته باشد.

ضمانت جامعهٔ جهانی از موفقیت مذاکرات صلح، رهایی زندانیان نیروهای امنیتی از نزد طالبان، حفظ دست‌آوردهای ۱۹ساله نظام جمهوری در گفتگوهای بین‌الافغانی و دفاع از نظام مردم‌سالار مبتنی بر قانون اساسی از موارد مهمی هستند که اعضای جرگه درباره آن توافق نظر دارند.

اعضای جرگهٔ مشورتی صلح در جمع‌بندی نظریات‌ خود اعلام کردند که با رهایی زندانیان طالبان، آتش‌بس بدون قیدوشرط برقرار و طرف‌ها نسبت به آن متعهد باقی بمانند.

به گفتهٔ روسای کمیته‌های این جرگه، رهایی زندانیان طالبان به‌معنای بخشش جرایم آن‌ها نیست، هیچ فرد یا نهادی این حق را ندارد؛ اما رسیدن به صلح و ثبات کشور اولویت ملی و ضرورت جمعی است.

در همین حال، داکتر عبدالله عبدالله، رییس جرگهٔ مشورتی صلح طی سخنانی افزود که مشوره‌ها و پیشنهادهای اعضای جرگه برای دولت افغانستان اهمیت فراوان دارد و در مذاکرات صلح از آن استفاده خواهد شد.

داکتر عبدالله تاکید کرد که افغانستان در مرحله‌یی حساس و تاریخی است، با این‌که شرایط کنونی کشور دلخواه نیست؛ اما چیزی که پیروزی این کشور را تضمین می‌کند، اتحاد و اتفاق مردم افغانستان است.

جرگهٔ مشورتی صلح روز جمعه (۱۷اسد) با حضور بیش از سه هزار تن از سراسر کشور در کابل برگزار شد. هدف از برگزاری این جرگه دریافت مشوره‌ مردم درباره رهایی زندانیان طالبان و چگونگی گفتگوهای بین‌الافغانی با طالبان خوانده شده است.

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا