خبر

خشونت و ناآرامی در لویه‌جرگه مشورتی صلح!

همزمان با ارایه گزارش‌ها توسط روسای کمیته‌های لویه‌جرگه، تنش‌ها میان اعضای این جرگه درباره بلقیس روشن، عضو مجلس نمایندگان بالا گرفت و برای دومین روز، نشست عمومی جرگه با بی‌نظمی همراه شد.

راه مدنیت: در دومین روز جرگهٔ مشورتی صلح، تنش‌ها و بی‌نظمی‌ها میان اعضای جرگه زمانی بالا گرفت که اصیلا وردک، رییس یکی از کمیته‌های این جرگه خواستار عذرخواهی کسانی شدند که با بلقیس روشن برخورد فیزیکی کرده‌اند.

بانو وردک هنگام ارایه گزارش کاری خود گفت که خاموش کردن صدای خانم بلقیس روشن، خاموش‌سازی آزادی بیان، دموکراسی و آزادی مردم است.

اصیلا وردک از عاملان این بدرفتاری خواست که از بلقیس روشن عذرخواهی کنند.

پس‌ازاین اظهارات بانو وردک، شماری از اعضای لویه‌جرگه دست به اعتراض زده و با سروصدا دور میز خطابه تجمع کردند؛ آن‌ها حامیان بلقیس روشن را افراد فاسد عنوان کردند.

به‌دنبال این تنش‌ها، داکتر عبدالله عبدالله رییس لویه‌جرگه مشورتی صلح، بدرفتاری با بلقیس روشن را خلاف موازین قبول‌شده خواند.

عبدالله عبدالله افزود: «لت‌وکوب یک عضو جرگه چه زن باشد و چه مرد، چه عضو پارلمان و چه یک دهقان و یا یک خانواده، به هیچ صورت و تحت هیچ عنوانی قابل‌قبول نیست.»

به گفتهٔ داکتر عبدالله، همه حق دارند تا به‌دوراز هرگونه توهین و تحقیق، ابرازنظر کنند.

بااین‌همه، طبق گزارش‌ها فردی که با بلقیس روشن برخورد فیزیکی کرده بود، مربوط ادارهٔ ارگ ریاست‌جمهوری است؛ اما ریاست عمومی محافظت ارگ با انتشار اعلامیه‌یی تاکید کرد که کارمندان این اداره با بلقیس روشن هیچ‌گونه رفتار فیزیکی و خشونت‌آمیز نداشته‌اند.

طبق این اعلامیه، رفتار کارمندان امنیتی ارگ ریاست‌جمهوری همواره مسلکی و معیاری بوده و هیچ عضو این اداره به رفتارهای خشونت‌آمیز دست نبرده است.

شماری از مقام‌های ارشد حکومت به‌ویژه عبدالله عبدالله و وزارت دولت در امور صلح از بلقیس روشن عذرخواهی کردند. وزارت دولت در امور صلح اعلام کرد که درباره بدرفتاری با بلقیس روشن، تحقیقات خود را آغاز کرده است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا