خبر

امنیت مراسم عاشورا؛ اولویت نهادهای امنیتی

محمد اشرف غنی، رییس‌جمهوری کشور در دیداری با اعضای شورای علمای شیعه‌ی افغانستان ،  تامین امنیت مراسم عاشورای حسینی را در اولویت نهادهای امنیتی دانسته است.

راه مدنیت: ریاست‌جمهوری شام روز یک‌شنبه (۲سنبله) با نشر اعلامیه‌یی گفت که اعضای شورای علمای شیعه با رییس‌جمهور در ارگ ریاست‌جمهوری دیدار کرد و در مورد تدابیر بهتر امنیتی در روزهای محرم و برگزاری مراسم عاشورا بحث و گفتگو کردند.

رییس‌جمهور غنی گفت: «عاشورا فرصتی برای تحکیم وحدت‌ملی، اخوت اسلامی، فرهنگ هم‌دیگرپذیری و حسن اتفاق می‌باشد. امام حسین (رض) برای اصلاح پرچم بلند کرده بود و ضرورت اصلاح در جوامع اسلامی دوامدار می‌باشد.»

او همکاری مردم را در تامین امنیت روزهای محرم مهم خواند و تاکید کرد که نارسایی‌ها باید به گونه‌یی واضح بررسی شود و همکاری دوجانبه به وجود آید. «کار کمیسیون عالی هماهنگی مراسم امور دینی ده روزه نیست بلکه ۱۲ ماهه می‌باشد.»

وی تصریح کرد: «بالای پیشنهادات‌تان مشاور امنیت ملی و مسئولین سکتور امنیتی بحث کرده‌اند که باید عملی شود و برای تمام ارگان‌های امنیتی تامین امنیت مراسم عاشورا در اولویت قرار دارد و باید مرکز سوق و قومانده فعال باشد.»

او همچنین در پایان سخنانش ابراز امیدواری کرد که مراسم عزاداری عاشورای حسینی در فضای امن برگزار گردد.

از سویی هم، عبدالصبور قانع، معین ارشد امنیتی وزارت داخله در این نشست گفت که طی ده روز گذشته پنج نشست را با کمیسیون عالی هماهنگی مراسم امور دینی داشته که نظر و پیشنهادهای آن‌ها را در پلان امنیتی شامل ساخته است.

او افزود که پلان امنیتی مراسم دهۀ محرم  منظور و به شکل رسمی به نهادهای مربوطه در مرکز و ولایات فرستاده شد.

سرور دانش، معاون دوم ریاست‌جمهوری نیز در پیامی ‌روی صفحه‌ی فیس‌بوک خود، گفت که با توجه به تحولات اخیر در سطح منطقه و صفوف گروه‌های افراطی، در رویکردهای تروریستی این گروه‌ها نیز امکان تغییراتی وجود دارد.

او اعلام کرد که تهدیدات امنیتی بر اماکن عزاداری و مراکز تجمع عزاداران حسینی بیش از هر زمان دیگر جدی‌ست.

آقای دانش بیان داشت: «تلاش برای حفظ امنیت عزاداران و همکاری جدی و دوستانه با نیروهای امنیتی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است.»

مراسم محرم در افغانستان چهار روز پیش با تدابیر ویژۀ امنیتی و صحی آغاز شد. با وجود نگرانی‌های امنیتی و هشدارها از شیوع کرونا، مراسم عزاداری در کابل گسترده  و در بیش‌تر نقاط شهر دروازه‌های سیاه‌رنگ برپا شده است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا