خبر

بازسازی «بالاحصار کابل» با همکاری دولت هند و بنیاد آغاخان

تفاهم‌نامۀ بازسازی بخش‌های تاریخی «بالاحصار کابل» میان سفیر هند در کابل و نمایندۀ دیپلماتیک بنیاد آغاخان در ارگ ریاست‌جمهوری امضا شد.

راه مدنیت: ریاست‌جمهوری با نشر اعلامیه‌یی خبر داد این تفاهم‌نامه، دوشنبه (۳سنبله) به امضا رسید و بر اساس آن بازسازی بالاحصار کابل توسط بنیاد آغاخان اجرایی و هزینۀ آن توسط دولت هند پرداخت می‌شود.

بالاحصار به حیث نماد و یک ارزش تاریخی از اهمیت خاصی برخوردار  است و این بنا در دوران جنگ‌های داخلی، به شکل کامل تخریب شده است.

وینی کمار، سفیر هند در جریان مراسم امضای این تفاهم‌نامه گفت که بالاحصار کابل یکی از بناهای تاریخی افغانستان است و هند به بازسازی و احیای مجدد آن علاقه‌مند می‌باشد.

شهیره‌زاده هرجی، نماینده‌ی دیپلماتیک شبکه‌ی آغاخان نیز گفت بخش فرهنگی این شبکه در خصوص بازسازی و مرمت بناهای تاریخی در مرکز و ولایت‌های افغانستان فعالیت دارد که پروژه‌های مختلفی در این عرصه اجرا شده است.

در همین حال، رییس‌جمهور غنی گفت بناهای تاریخی گذشته‌ی پرافتخار مردم افغانستان را بازگو می‌کند و احیای این بناها نه تنها ارتباط ما با گذشته را حفظ می‌کند بلکه تصویر عظمت این سرزمین را برای نسل‌های آینده انتقال خواهد داد.

او با بیان اینکه بالاحصار کابل یک سمبول نیست، تاکید کرد که این بنا یک مثال تاریخی است که مبارزات مردم و توانایی‌های آن‌ها برای انجام کارهای بزرگ را نشان می‌دهد.

قدمت تاریخی «دژ» یا بالاحصار کابل به قرن پنج میلاد می‌رسد که در جنوب‌شرق کابل ساخته شده است.

نظر به اسناد و شواهد، بالاحصار در یک دورۀ تاریخی نیایشگاه بودایی‌ها بوده است و در عین حال، زمانی‌ که تیمورشاه پایتخت افغانستان را از قندهار به کابل انتقال داد به بالاحصار کابل آمد و تا عصر سلطنت امیرعبدالرحمان‌خان، پایتخت در همین‌جا (بالاحصار) بود.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا