خبر

اسلام‌آباد به طالبان: «مذاکرات را هرچه زودتر آغاز کنید»

پس از آنکه اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر با شاه‌محمود قریشی، وزیرخارجه پاکستان در اسلام‌آباد دیدار کرد آقای قریشی از ترغیب رهبری طالبان به شروع مذاکرات بین‌الافغانی خبر داد.

راه مدنیت: وزارت خارجه پاکستان با نشر اعلامیه‌یی گفت آقای قریشی طالبان را  ترغیب کرده تا مذاکرات صلح را هرچه زودتر آغاز کنند.

در اعلامیۀ وزارت خارجه پاکستان آمده که طالبان به توافق‌نامۀ دوحه متعهد است و این وزارت از رهبری این گروه خواسته تا تنش‌ها را کاهش دهند.

وزارت خارجه پاکستان نیز از دولت افغانستان خواسته که موانع فرا راه صلح را برطرف و فرصت پیش آمده برای صلح را از دست ندهد.

طبق اعلامیۀ این وزارت، اسلام‌آباد خواهان افغانستان آرام، پایدار، متحد و دموکراتیک است.

در دیدار وزیر خارجه پاکستان با اعضای دفتر سیاسی طالبان، رییس سازمان استخبارات این کشور(ISI) و شمار دیگری از مقام‌های نظامی آن حضور داشتند.

اعضای دفتر سیاسی طالبان در قطر پس از آن به اسلام‌آباد سفر می‌کنند که سه روز پیش، وزارت خارجۀ این کشور اعلام کرد که بیش از ۱۳۰ عضو ارشد این گروه تحریم و شامل فهرست سیاه شده‌اند.

به گفتۀ وزارت خارجۀ این کشور، به منظور اجرای کامل قطعنامۀ ۲۲۵۵ سال ۲۰۱۵ شورای امنیت سازمان ملل، این تحریم‌ها را به ویژه در مورد افراد و سازمان‌های شامل تحریم دارایی، ممنوعیت مسافرت، تحریم تسلیحاتی با توجه قطعنامه اجرا می‌کند.

گفته می‌شود که دولت پاکستان به خاطر تعهداتش به کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) شماری از اعضای ارشد این گروه به شمول ملابرادر، رییس دفتر سیاسی طالبان و سراج‌الدین حقانی، معاون آن را در فهرست سیاه قرار داده است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا