خبر

۲۰۱۹، سالی خونین برای افراد ملکی در افغانستان

راه مدنیت: یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد که در ۱۰ سال اخیر از ۲۰۰۹ تا اخیر ۲۰۱۹ میلادی، ۸۶ هزار و ۸۲۳ تن از غیرنظامیان به شمول زنان و کودکان قربانی شده‌اند که از این میان ۲۸ هزار و ۹۷۹ تن کشته و ۵۷ هزار و ۸۴۴ تن را زخمیان تشکیل می‌دهند.

سال ۲۰۱۹ میلادی همانند سال‌های گذشته، با وجود گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان، سالی خونین برای غیرنظامیان افغانستان بوده است.

در سه‌ربع نخست سال با زیاد شدن خشونت‌های بی‌سابقه، تلفات غیرنظامیان افزایش یافت؛ اما در ربع چهارم سال ۲۰۱۹ میلادی خشونت‌ها کاهش قابل‌ملاحظه‌یی داشته است.

براساس آمار کمیسیون مستقل حقوق بشر، در سه ماه اخیر سال ۲۰۱۹ میلادی، تلفات غیرنظامیان ناشی از حملات مخالفان مسلح دولت، ۲۷درصد و آمار تلفات غیرنظامیان توسط نیروهای دولتی و حامیان دولت افغانستان، ۴۴درصد کاهش یافته است.

براساس یافته‌های کمیسیون حقوق بشر، رقم تلفات غیرنظامیان در سه ماه اخیر سال ۲۰۱۹ میلادی ۲۲۹۳ تن است؛ درحالی‌که در زمان مشابه سال ۲۰۱۸ این رقم ۳۷۲۸ تن بوده است. این رقم کاهش ۳۸درصدی در تلفات غیرنظامیان را نشان می‌دهد.

در همین حال این کمیسیون، تعداد قربانیان غیرنظامی را در سال ۲۰۱۹ مجموعا ۱۰ هزار و ۷۷۲ تن اعلام کرده است که از این میان ۲۸۱۷ تن کشته و ۷۹۵۵ تن دیگر را زخمیان تشکیل می‌دهد.

در جمع قربانیان ۶۸۴۵ مرد، ۹۷۴ زن و ۲۶۹۶ کودک شامل هستند؛ هرچند این رقم در مقایسه با ۲۰۱۸ میلادی کاهش ۷٫۲۳ را نشان می‌دهد؛ اما بازهم سال خونینی برای غیرنظامیان در بوده است.

نعیم نظری، معاون کمیسیون حقوق بشر افغانستان، می‌گوید: تلفات کودکان در مقایسه با سال ۲۰۱۸ میلادی ۰٫۲۲درصد و زنان ۳٫۸۳درصد افزایش یافته است؛ اما تلفات مردان در این سال ۱۳٫۷۴کاهش یافته است.

به گفته آقای نظری، طالبان عامل ۷۱درصد تلفات غیرنظامیان هستند که این آمار درشتی است و ۵درصد توسط گروه داعش، ۱۴درصد توسط نیروهای دولتی و حامیان بین‌المللی صورت گرفته است و عامل ۹درصد تلفات غیرنظامیان نامشخص است.

در این میان ۳۱۳۶ تن از غیرنظامیان براثر انفجار ماین‌های جاسازی‌شده و مقناطیسی، ۲۴۷۸ تن در جنگ‌های زمینی بین مخالفان و نیروهای حکومتی، ۱۵۳۲ تن براثر حمله‌های انتحاری، ۱۸۳۲ تن براثر حملات راکتی، ۸۳۴ تن به اثر قتل‌ها و ترورهای هدفمند، ۷۵۰ تن براثر حملات هوایی نیروهای دولتی، ۱۰۴ تن دیگر نیز براثر عملیات‌های شبانه نیروهای دولتی و حامیان بین‌المللی‌ کشته و زخمی شده‌اند.

براساس یافته‌های این کمیسیون، در سال ۲۰۱۹ میلادی بیشترین رقم تلفات غیرنظامیان در زون جنوب‌غرب صورت گرفته است.

سال ۲۰۱۹ میلادی برای خبرنگاران نیز سال خونینی بوده است. براساس گزارش دیده‌بان رسانه‌های افغانستان (نی)، در سال ۲۰۱۹ میلادی ۳۱ تن از خبرنگاران قربانی خشونت‌ها شده‌اند که از میان ۱۰ تن کشته و ۲۱ تن دیگر زخمی شده‌اند.

همچنان خشونت‌ها و ادامه جنگ، به تعداد ۷۰۵۹۶ خانواده از زون‌های مرکز، شمال شرق، غرب، شرق و جنوب کشور بیجا شده‌اند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا