خبر

آخرین مراحل روند تبادلۀ زندانیان

مسوولان وزارت دولت در امور صلح می‌گویند روند تبادلۀ زندانیان در آخرین مرحله خود است و اکنون زمان آن فرا رسیده تا طالبان رسما تایید کنند که هیچ‌ نیروی امنیتی نزد آن‌ها باقی نمانده است.

راه مدنیت: ناجیه انوری، سخنگوی این وزارت روز سه‌شنبه (۱۸سنبله) در مصاحبه‌یی به روزنامۀ راه مدنیت گفت: کماندوها و سایر نیروهای امنیتی که نزد طالبان بودند و آن‌ها را رها کردند، باید رسما تایید شوند و این گروه نیز اعلام کنند که دیگر هیچ نیروی امنیتی نزدشان اسیر نیست.

سخنگوی وزارت دولت در امور صلح در حالی پیرامون رهایی نیروهای امنیتی از نزد طالبان سخن می‌گوید که چندی پیش، شورای امنیت ملی اعلام کرده بود دولت کماندوهایی‌که نزد طالبان اسیر بودند را تحویل گرفته و نیز روند تبادلۀ زندانیان به پایان رسیده است.

در همین حال، ناجیه انوری در خصوص رهایی زندانیان طالبان تاکید کرد که مطابق فهرست، تمامی پنج‌هزار زندانی طالب از بند دولت افغانستان آزاد شده و فقط روند انتقال شش زندانی‌ که ملاحظات بین‌المللی در مورد آن وجود داشت، تحت کار است.

به گفتۀ سخنگوی وزارت دولت در امور صلح، پس از آنکه گروه طالبان رهایی تمامی نیروهای امنیتی را رسما تایید کنند، هیات مذاکره‌کنندۀ دولت عازم دوحه خواهند شد.

در یک ماه اخیر، مساله تبادله زندانیان، عمده‌ترین مانع در سد راه شروع مذاکرات مستقیم میان دو طرف بود؛ با این‌که روند تبادله از سوی دولت افغانستان پایان یافته عنوان می‌شود اما گروه طالبان اعلام کرده که این روند هنوز به اتمام نرسیده است.

محمد نعیم وردک، سخنگوی جدید دفتر سیاسی طالبان در توییتی نوشته که تبادلۀ زندانیان از سوی دولت افغانستان تکمیل نشده و هنوزهم کار روی این روند جریان دارد.

به گفتۀ وی، پس از تکمیل این روند، هیات‌های مذاکره‌کنندۀ دو طرف روی میز مذاکرات مستقیم خواهند نشست. هرچند سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در توییت خود به تعداد زندانیان باقی‌مانده نزد دولت اشاره نکرده اما وی در پیامی به رادیو آزادی گفته دولت تعداد «صد» زندانی این گروه را آزاد نکرده است.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا