خبر

کمیسیون مستقل حقوق بشر: ۵۳۳غیرنظامی در شش ماه گذشته در کشور کشته شده‌اند

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن ابراز نگرانی از افزایش کشتار هدف‌مند غیرنظامیان  در نقاط مختلف کشور، گفته است ۵۳۳غیرنظامی در سراسر کشور کشته و یا زخمی شده‌اند.

این کمیسیون روز یکشنبه ۱۳میزان با نشر خبرنامه‌یی نوشته است که یافته‌های کمیسیون نشان می‌دهد که در طی شش ماه نخست سال میلادی در سراسر کشور، در مجموع ۹۴۵تن از افراد ملکی‌ قربانی ترورهای سیستماتیک و هدف‌مند شده‌اند که از آن جمله ۵۳۳تن جان‌ باخته و ۴۱۲تن دیگر زخمی شده‌اند.

اکمیسیون مستقل حقوق بشر در خبرنامۀ خود بار دیگر از تمامی طرف‌‌های جنگ در کشور خواسته که با رعایت اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه‌ به خواست‌های مکرر این نهاد برای کاهش تلفات غیرنظامیان در کشور پاسخ عملی دهند.

این کمیسیون هم‌چنین از حکومت خواست، برای تامین امنیت بهتر ‌تمامی شهروندان کشور، به‌ویژه اقلیت‌های مذهبی، عالمان دین، مدافعان حقوق بشر و فعالان مدنی، اقدام‌های عملی، نتیجه‌بخش و دوام‌دار کند‌.

گفتنی است که طی ماه‌های گذشته با شروع گفتگوهای صلح، میزان ترورهای هدفمند افزایش یافته است و گروه طالبان که یکی از مخالفان اصلی نظام است، اکثر این ترورها را به عهده نمی‌گیرد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا