خبر

معاون اول ریاست‌جمهوری: اسلام دوکان کسب شهرت نیست

امرالله صالح؛ معاون اول ریاست جمهوری در واکنش به سخنان مولوی مجیب‌الرحمن انصاری ملا امام مسجد گازرگاه ولایت هرات گفته است که «اسلام دین مقدس است نه دوکان برای کسب شهرت و لیلام تفسیر آن.»

آقای صالح چندی پیش در سخنانی در مورد طالبان گفته بود که از اسلام استفاده مجهول دارد. مجیب‌الرحمان انصاری به این سخنان آقای صالح واکنش نشان داده و آقای صالح را مجهول و بدون ریشه خوانده است.

آقای انصاری در سخنانی خطاب به آقای صالح گفت که اسلام ما را مجهول و مبهم خواندی، خودت مجهولی و مبهمی، از کجا آب می‌خوری و ریشه از کجاست؟ ولی می‌دانم که یکی از غلامان حلقه به گوش امریکا هستی.

معاون رییس جمهوری در واکنش به این سخنان در صفحه فیسبوکش نوشته که راه رسیدن به خدا از قلب‌های‌مان می‌گذرد، پس دستار و عصای هیچ‌کس آنتن وصل به خدا نیست. از قباها و دستارها نهراسید و به محتوا توجه کنید.

آقای صالح نوشته که هر بار که دل‌تان خواست و در هر مکان پاک که فرصت داشتید قرآن را باز کنید و نیایش کنید. باز کردن قرآن و مطالعه آن در انحصار کسی نیست. هر وقت تمام افراد جامعه قرآن‌خوان شدند آن‌هایی که از دین دوکان ساخته‌اند بازارشان سقوط می‌کنند که باید بکند.

آقای صالح همچنین نوشته که در دین جبر نیست و تماس هر فرد با خدا مستقیم است. دیانت و آگاهی از دین باید از انحصار یک حلقه بیرون شده و به داشته همگانی مبدل شود.

او چند ماه پیش نهاد امر به معروف و نهی از منکر را در یکی از نواحی شهر هرات ایجاد کرده بود که جنجال‌برانگیز شد و تبلیغات این اداره در مورد حجاب زنان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد و واکنش گسترده کاربران را به دنبال داشت.

عبدالقیوم رحیمی، والی آن زمان هرات در واکنش به اظهارات مولوی انصاری به رسانه‌های محلی گفته بود که قانون اساسی افغانستان اسلامی است و «اسلام به هیچ وجه به یک نفر اجازه تطبیق حدود را نمی‌دهد.»

از مولوی مجیب‌الرحمان انصاری به‌عنوان یکی از ملاهای افراطی یاد می‌کنند که هرازگاهی ابرازهای او جنجال‌آفرین می‌شود. گفته می‌شود او از سوی برخی کشورهای منطقه از جمله عربستان و پاکستان سعودی برای دامن زدن به اختلافات مذهبی حمایت می‌شود. اظهارات او چندی پیش در مورد اهل تشیع نیز واکنش‌های زیادی را در پی داشت.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا