خبر

عبدالله در دوحه: پیروزی از راه زور و خشونت ممکن نیست

راه مدنیت: رییس‌ شورای عالی مصالحه ملی، در نشست هیأت بلندپایه‌ دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه قطر با اشاره به وضعیت جاری در کشور گفت که پیروزی از راه «زور و خشونت» ممکن نیست و رسیدن به صلح، نیازمند انعطاف‌پذیری هر دو طرف (دولت افغانستان و گروه طالبان) است.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی و هیأت همراهش پیش از چاشت روز شنبه، بیست‌وششم سرطان با نمایندگان طالبان در دوحه، پایتخت قطر دیدار کردند.

رییس شورای عالی مصاله ملی در بخشی از سخنان از قبل آماده‌شده‌اش گفت که او و تیم همراهش پیش از آمدن به دوحه، با تمام بزرگان سیاسی و رهبری جمهوری اسلامی افغانستان مشورت کرده‌اند و با این پیام که «جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد»، به دوحه آمده‌اند.

آقای عبدالله تأکید کرد که فضای منطقه‌ای برای تأمین صلح در کشور فراهم شده است و دست‌یافتن به صلح، نیازمند انعطاف‌پذیری هر دو طرف (دولت افغانستان و گروه طالبان) است.

رییس شورای عالی مصالحه ملی با بیان این نکته که قربانی اصلی خشونت‌ها غیرنظامیان اند، گفت، فرقی نمی‌کند که جمهوری اسلامی افغانستان به گزینه زور متوسل شود و یا گروه طالبان تلاش به پیروزی از طریق خشونت و جنگ کنند، بازنده اصلی مردم افغانستان است.

او افزود که باور به راه حل نظامی و یا تأکید به پیروزی از راه زور و خشونت به جای نمی‌رسد و تنها سبب ادامه‌ جنگ به انواع و اشکال متفاوت می‌گردد.

آقای عبدالله در بخشی از سخن‌رانی‌اش گفت که افغانستان هنوز هم به بازسازی و روابط سازنده با منطقه و جهان نیاز دارد و اتصال اقتصادی منطقه‌ای نیازمند صلح و ثبات است. او تصریح کرد که در صورت به هدر رفتن این فرصت، همه در برابر مردم، تاریخ و جهان مسوول خواهیم بود.

رییس شورای عالی مصالحه ملی از حق رأی در تعیین رییس‌جمهوری، آزادی‌های زنان، حقوق اقلیت‌ها، آزادی بیان و حقوق قربانیان جنگ به‌عنوان دست‌آوردهای بیست سال اخیر یاد کرد.

آقای عبدالله در نشست امروزش با طالبان، از تلاش کشورها‌، نهادهای بین‌المللی و سازمان همکاری‌های اسلامی برای یافتن راه‌حل صلح‌آمیز جنگ افغانستان قدردانی کرد و گفت که مردم افغانستان هم‌چنان خواهان ادامه‌ حمایت‌های جهانی از روند صلح اند.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا