خبر

جمع‌آوری بیش از دوهزارو700 معتاد از شهر کابل

راه مدنیت: وزارت داخلۀ امارت اسلامی طالبان اعلام کرد که در یک هفته گذشته حدود 2هزارو 718 تن معتاد از نقاط مختلف شهر کابل برای ترک اعتیاد جمع‌آوری شده‌اند.
قاری سعید خوستی؛ سخنگوی وزارت داخله کشور، شنبه 29 عقرب در توییتی گفته که معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله نزدیک به سه‌هزار فرد معتاد به مواد مخدر را از نقاط مختلف شهر کابل جمع‌آوری و آنان را برای تداوی به شفاخانه‌ها فرستاده‌اند.
به قول وی، این معتادان در چهارده مرکز و چهارده شفاخانه منتقل شده‌اند که برخی‌شان تداوی و مرخص شده و برخی دیگر برای تداوی بیشتر تحت مداوای متخصصان قرار دارند.
این درحالی است که حکومت قبلی نیز چندین مرکز بزرگ برای تداوی معتادان تدارک دیده بود و در مدت نزدیک به دو دهه گذشته ده‌ها هزار معتاد را تداوی کرده بود، ولی چون شرایط بعد از ترک اعتیاد برای آنان فراهم نشد و ضمانت‌های جدی برای عدم برگشت آنان وجود نداشت، اکثریت معتادن پس از چند ترک اعتیاد رایگان به اعتیاد برگشتند.
موضوع دیگری که از نظر کارشناسان برای کاهش معتادان اهمیت دارد، توزیع‌کننده‌های مواد مخدر و تولید آن در کشور است که نباید از نظر انداخته شوند.
گفتنی است که در حکومت‌های قبلی توزیع‌کننده‌های کلان و خورد مواد مخدر به‌صورت آزادانه فعال بودند و هزاران کیلوگرام مواد مخدر را روزانه در میان معتادان با تبانی نهادهای مسوول توزیع می‌کردند.
از طرف دیگر با تمام تلاش جامعه جهانی برای کاهش تولید و ترافیک مواد مخدر، گراف تولید مواد مخدر در کشور در سال‌های اخیر به‌شدت افزایش یافته بود.
چیزی که اکنون به‌عنوان یکی از موارد جدی برای به رسمیت شناخته‌شدن امارت اسلامی طالبان نیز توسط جامعه جهانی شرط گذاشته شده است.

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا