پایان نشست دو روزه صلح؛ از آتش‌بس چیزی گفته نشد

نشست دو روزه‌ صلح افغانستان در دوحه تنها با نتیجه توافق بر ادامه مذاکرات پایان یافت. هیأت‌های بلندپایه دولت و گروه طالبان، روز یک‌شنبه، بیست‌وهفتم سرطان با صدور اعلامیه مشترک، پایان این دور مذاکرات را اعلام کردند.
آقای عبدالله در یک کنفرانس خبری مشترک با ملا عبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر، هدف نشست‌ دو روزه‌ قطر را، تسریع روند مذاکرات صلح عنوان کرد.
روز نخست این دور از مذاکرات با حضور خبرنگاران آغاز شد، اما در جلسات بعدی خبرنگاران حضور نداشتند. این گفت‌وگوهای پشت درهای بسته انجام شد و جزئیاتی از آن به بیرون درز نکرده‌است.
تأکید بر تسریع روند گفتگوها، حفاظت از زیربناها، جلوگیری از تلفات غیرنظامیان و همکاری در مبارزه با ویروس کرونا، از موارد توافق‌‌شده این دور مذاکرات است.
عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی در پایان این دور از مذاکرات گفت که مواضع دو طرف واضح بیان شده و قرار است در هفته‌های آینده مذاکرات دو باره آغاز شود.
انتظار می‌رفت طرف‌های مذاکره‌کننده در روزهای عید آتش‌بس اعلام کنند، اما دو طرف در این مورد چیزی نگفتند و تنها به ادامه مذاکرات تأکید کردند.
عبدالله عبدالله، محمد کریم خلیلی، عطا محمد نور، عبدالسلام رحیمی، محمد معصوم استانکزی، باتور دوستم و فاطمه گیلانی، اعضای هیأت دولت جمهوری اسلامی افغانستان بودند.
به نمایندگی از طالبان، ملا برادر آخند، شیخ عبدالحکیم، ملا محمد فاضل مظلوم، شیخ محمد فرید، شیخ شهاب‌الدین دلاور، دین محمد حنیف و مولوی عبدالاسلام حنفی شرکت کرده بودند. ریاست هیأت طالبان را ملا برادر به عهده داشت

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید