اسلایدشودسته‌بندی نشدهرویدادهاگزارش

اعلامیه اورشلیم: «ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت»

«راه مدنیت: اعلامیه اورشلیم در برابر خبرنگاران توسط جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا و یاییر لاپید، نخست‌وزیر دولت انتقالی اسرییل، امروز پنج‌شنبه ۲۳سرطان در یک نشست مشترک امضا شد.
در «اعلامیه اورشلیم» بر تعهد رهبران دو کشور برای جلوگیری از دستیابی ایران به جنگ‌افزار هسته‌ای تاکید شده و در آن آمده که ایران «هرگز» به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت.
مقامات امریکایی و اسراییلی این اعلامیه را «تاریخی» خوانده‌ و «مناسبات ویژه» میان دو کشور و گسترش تعهد واشنگتن به تامین امنیت اسراییل را مورد تاکید قرار می‌دهند.
یاییر لاپید پس از امضای این بیانیه با تصریح اینکه دشمنی ایران، اسراییل را که تنها کشور یهودیان است، تهدید می‌کند، افزود: «دیپلماسی و کلمات به‌تنهایی ایران را متوقف نخواهد کرد و ادامه فریب‌کاری مقامات ایرانی بهای سنگینی خواهد داشت.»
جو بایدن، رییس‌جمهوری امریکا اما با اشاره به اینکه دیپلماسی هنوز بهترین راهکار است، گفت: امریکا به همکاری با اسراییل در برابر «تهدیدات ناشی از ایران» ادامه خواهد داد.
وی خاطرنشان کرد که کشورش نسبت به حفظ امنیت اسراییل تعهد عمیق دارد و همچنین اطمینان خواهد یافت که اسراییل بتواند از خود دفاع کند.
نخست‌وزیر اسراییل در پایان آن ملاقات نیز به خبرنگاران گفت که تلاش داریم تا ایتلافی از نیروهای میانه‌رو را در منطقه در برابر ایران تشکیل دهیم.
جو بایدن که برای نخستین بار در ۱۸ماه ریاست‌جمهوری خود به خاورمیانه سفر کرده، قرار است روز جمعه ۲۴سرطان با محمود عباس، رییس تشکیلات فلسطینی در رام‌الله گفتگو کند و سپس از کلیسای زادگاه عیسای مسیح در بیت‌اللحم و یک شفاخانه فلسطینی در شرق بیت‌المقدس/ اورشلیم بازدید خواهد کرد.
سران ارشد فلسطینی و مردم فلسطین ابراز ناخشنودی کرده‌اند که مسایل مرتبط به سرنوشت و وضعیت آنان در سفر آقای بایدن به منطقه به حاشیه رانده شده است.
محمود عباس روز چهارشنبه در گفتگوی تلیفونی با ملک سلمان، پادشاه سعودی خواهان آن شد که عربستان به جمع کشورهای عربی دیگری نپیوندد که با اسراییل عادی‌سازی رابطه کرده‌اند. محمود عباس قبلا گفته بود که امارات و بحرین «از پشت به فلسطینیان خنجر زدند.»
به گزارش فایننشنال تایمز، یک روز پیش از ورود آقای بایدن به عربستان، محمد بن‌ سلمان، ولیعهد سعودی به این روزنامه گفته که «یهودیان حق دارند کشوری برای خود داشته باشند.»
سفر جو بایدن؛ رییس‌جمهوری امریکا در حالی به اسراییل انجام شد که برخی رسانه‌ها از سفر ولادیمیر پوتین؛ رییس‌جمهوری روسیه در هفته آینده به ایران خبر داده‌اند.
کاخ کرملین تنها یک روز پس از اینکه امریکا ایران را به ارسال پهپادهایی با قابلیت حمل سلاح به روسیه متهم کرد، از قطعی‌شدن سفر هفتۀ آیندۀ ولادیمیر پوتین به تهران خبر داده بود.
دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین روز سه‌شنبه اعلام کرده بود که رییس‌جمهوری روسیه، سه‌شنبه آینده (۱۹جولای/۲۸سرطان) برای شرکت در دیدار سه‌جانبه با همتایان ایرانی و تُرک خود در چهارچوب مذاکرات آستانه برای حل و فصل دیپلماتیک مسایل سوریه به تهران سفر می‌کند.
بدین ترتیب، آقای پوتین بلافاصله پس از پایان سفر جو بایدن به اسراییل و عربستان سعودی با محوریت برنامه هسته‌ای ایران عازم تهران خواهد شد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا