خبر

مقامات طالبان: سه‌ماه معاش باقی‌ماندۀ کارمندان دولتی پرداخت می‌شود

راه مدنیت: منابعی از امارت اسلامی طالبان اعلام کرده که سه‌ماه معاش‌های باقی‌ماندۀ کارمندان دولتی را پرداخت می‌کند.
انعام‌الله سمنگانی؛ معاون سخنگوی امارت اسلامی امروز شنبه 29عقرب با نشر توییتی از قول وزارت مالیه اعلام کرده که معاش سه ماه سنبله، میزان و عقرب کارمندان دولتی پرداخت می‌شود.
این موضوع را احمدولی حقمل؛ سخنگوی وزارت مالیه نیز در نشستی خبری به رسانه‌ها گفته است.
سمنگانی در این توییت اضافه کرده که در مدت 78روز گذشته امارت اسلامی افغانستان حدود 27میلیارد افغانی عواید جمع‌آوری کرده است.
او علاوه کرده که تنها در یک روز چهارشنبه گذشته 26عقرب، 555 میلیون افغانی عواید جمع‌آوری شده است.
نشر این خبر در حالی صورت می‌گیرد که تمام کارمندان و کارکنان دولتی معاش ماه اسد را نیز اخذ نکرده‌اند.
به‌تاریخ 24اسد سال روان خورشیدی با فرار اشرف‌غنی؛ رییس‌جمهور پیشین افغانستان و تسلط گروه طالبان در تمام کشور، معاش ماه اسد تمامی کارمندان و کارکنان دولتی افغانستان پرداخت نشده است.
امارت اسلامی در حالی برای پرداخت معاش‌های سه‌ماهه کارمندان دولتی اعلام آمادگی کرده که بر اساس آمارهای تخمینی سازمان‌های بین‌المللی، بیش از 90درصد جمعیت افغانستان زیر خط فقر قرار گرفته‌اند و این میزان از جمعیت کشور در زمستان پیش با خطر جدی قحطی و گرسنگی روبه‌روست.
اما در اعلامیه توضیح داده نشده که امارت اسلامی از بابت پرداخت معاش چندماهه کارمندان دولتی چه رقمی را پرداخت خواهد کرد.
پیش از این حکومت طالبان در یکی دو ولایت معاش معلمان را پرداخت کرده است. چندی پیش سازمان یونسیف نیز برای پرداخت معاش معلمان و کارمندان صحی کشور اعلام آمادگی کرده بود، ولی تا کنون از پرداخت آن خبری نیست.
مقامات طالبان در حالی از پرداخت سه‌ماه معاش باقی‌مانده کارمندان و کارکنان دولتی خبر می‌دهند که در صورت پرداخت‌نشدن منظم معاش کارمندان دولتی به‌خصوص معلمان مکاتب که دولت قبلی معاش سه‌ماه زمستان آنان را نیز پرداخت می‌کرد، روزهای سخت سرمای زمستان را پیش رو خواهند داشت.
سید امین بهراد

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا