خبرکارتون

کارتون راه مدنیت در ردیف چهارم کارتون برتر جهان

خبر

کاریکاتور روزنامه راه مدنیت در مسابقات جهانی «کارتون سیاسی» سازمان ملل متحد مقام “چهارم” را گرفته است.

همه‌ساله در این مسابقات ۱۰ کاریکاتور مطبوعاتی برتر جهان انتخاب می‌شوند.

کاریکاتور روزنامه راه مدنیت، با عنوان «فساد ممنوع» که در این مسابقۀ جهانی شرکت کرده بود، توانست مقام چهارم سال ۲۰۱۶ این سلسله مسابقه‌های جهانی را در میان ۱۰ کاریکاتور برتر جهان به دست بیاورد.

به دنبال این موفقیت، روزنامه‌یی که این کاریکاتور در آن چاپ شده است در بخش کارتون سیاسی موزیم سازمان ملل متحد در نیویارک نگه‌داری می‌شود.

این برای نخستین‌بار در تاریخ‌ روزنامه‌نگاری کشور به‌خصوص در بخش «کاریکاتور» است که یک روزنامه از افغانستان در این موزیم بین‌المللی نگه‌داری می‌شود.

احمد مومنی؛ کاریکاتوریست روزنامه راه مدنیت و خالق این کاریکاتور در گفتگو با راه مدنیت می‌گوید: کاریکاتور مطبوعاتی در افغانستان آن‌گونه که باید، مورد توجه قرار نمی‌گیرد. در برخی موارد دیده می‌شود که رسانه‌ها کاریکاتورهای تکراری یا به اصطلاح کاپی‌شده را نشر می‌کنند.

به گفتۀ وی، هنوز در مطبوعات کشور ژانر کاریکاتور آن‌گونه که باید، رشد نکرده است.

به تصریح وی، کاریکاتور مطبوعاتی دارای بخش‌ها و سبک‌های زیادی است و آن کاریکاتوری بیشتر جنبۀ خبررسانی را دارد که دارای متن نباشد.

مومنی می‌افزاید: یک کاریکاتور می‌تواند خود به تنهایی مقاله یا موضوعی را پوشش دهد و علاوه بر آن چون کاریکاتور در مدت‌زمان کوتاهی پیام خود را می‌رساند، بسیار زود در ذهن‌های مخاطبان می‌نشیند و بازتاب نسبتن بیشتری دارد.

ادارۀ روزنامه راه مدنیت، این موفقیت را به احمد مومنی کاریکاتوریست روزنامه، خواننده‌های خود و مطبوعات افغانستان تبریک می‌گوید.

گفتنی است که در این مسابقه، کاریکاتورهای میروسلو بارویرک از اسلواکیا، یوناتان واشمن از اسراییل و استو ساک از امریکا به ترتیب مقام‌های اول، دوم و سوم را گرفته‌اند.

قابل یادآوری است که ۱۰ کاریکاتور برتر جهان در ۲۰۱۶ در سایت کارتون ملل متحد موجود است.

http://www.lurieunaward.com/2016winners_wl.php

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا