مقاله

شبح سوریه در افغانستان آشکار می‌شود

روزنامه «فیدوموستی» که در مسکو انتشار می‌یابد و با دستگاه قدرت ارتباط دارد، گزارش داده که در صورت حمله از افغانستان، روسیه «حمایت نظامی محدود» از اوزبیکستان و تاجیکستان می‌کند که این شامل ارسال اسلحه، حمایت هوایی و توظیف نیروهای ویژه می‌باشد، اما «برنامه‌ای برای توظیف نیروهای زمینی بزرگ» در منطقه وجود ندارد.

این روزنامه از منابع نزدیک به وزارت دفاع نقل قول نموده که واحدهای ویژه «درصورت افزایش تنش‌ها نقش کلیدی اجرا خواهند نمود.»

گزارش این روزنامه با روایت کارشناسان نتیجه‌گیری می‌کند که هرگاه سناریوی امنیتی به‌طور بسیار جدی خراب گردد، یک عملیات روسیه «مشابه به آنچه در سوریه صورت گرفت، یعنی شامل حملات هوایی، ماموریت نیروهای ویژه به اجرا درخواهد آمد و مانند سوریه این نوع عملیات شامل استعمال محدود مهمات غیر رهبری‌شده خواهد بود که بنا بر سرشت خصومت‌های ممکن موثر خواهد بود.»

در حقیقت آهنگ آمادگی‌های نظامی روسیه اخیرا تغییر کرده است. حدود ۲۵۰۰تن از سربازان روسیه، تاجیکستان و اوزبیکستان رزمایش (تطبیقات نظامی) گسترده‌ای در «حرب میدان» واقع در ۲۰کیلومتری مرز افغانستان از ۵ تا ۱۰ اگست راه‌اندازی نموده‌اند. در این رزمایش ۲۵۰۰ نفری، ۱۸۰۰تن آن پرسونل روسی‌اند که اکثر آن‌ها از پایگاه نظامی بیست‌ویکم روسیه در تاجیکستان می‌باشند.

برید جنرال یوگینی پوپلاوسکی؛ معاون فرمانده منطقه نظامی مرکزی روسیه به رسانه‌ها گفت که «تهدیدهای نظامی در عمل دیده  می‌شوند و اوضاع به‌صورت فزاینده‌ای شدت گرفته و غیر قابل پیش‌بینی می‌گردد. این رزمایش یا تمرین‌های نظامی ما را قادر می‌گرداند تا تجارب رزمی انباشته‌شده را مورد بازبینی قرار دهیم، اشکال بهینه توظیف نیروها را آزمایش کنیم و رهیافت‌های مشترک در محاربه را به‌وجود آوریم.»

در عین زمان، موازی به این، در هفته گذشته «تمرین‌های تاکتیکی» روسیه و اوزبیکستان در ارتباط با رخدادهایی در افغانستان صورت گرفت که روز جمعه نزدیک شهر ترمز اوزبیکستان در کنار رود آمو اتفاق افتاد.

در این تمرین‌های عملیات ویژه که توسط قطعات نظامی روسی و اوزبیک صورت گرفت، مقابله با آن گروه‌های مسلح شبیه‌سازی شد که بخواهند از افغانستان از طریق رود آمو از مرز بگذرند.

جالب آن است که میخاییل تیپلینسکی؛ فرمانده منطقه نظامی مرکزی روسیه به رسانه‌ها گفته که «این سناریوی تمرین‌های نظامی مطابق به تجاربی است که از عملیات علیه گروه‌های نظامی غیر قانونی در سوریه به دست آمده است.»

در این تمرین‌ها ۱۵۰۰پرسونل از هر دو کشور شرکت نموده بودند که با آن وسایط نظامی و هواپیماهای ویژه مجهز بودند که با کشف هوایی، از عبور گروه‌های مسلح بزرگ جلوگیری می‌کردند. نکته مهم آنکه جنرال والری گراسیموف؛ لوی درستیز یا رییس ستاد ارتش روسیه برای مشاهده این تمرین‌ها از ترمز دیدار نمود.

اوزبیکستان ۱۴۴کیلومتر مرز مشترک با افغانستان دارد که از سه‌راهی ترکمنستان تا سه‌راهی تاجیکستان در امتداد رود آمو ادامه دارد. در مقایسه با آن تاجیکستان ۱۳۵۷کیلومتر مرز با افغانستان دارد که از سه‌راهی اوزبیکستان در غرب تا سه‌راهی چین در شرق ادامه دارد و تقریبا همه آن در امتداد رود آمو، رودخانه پنج و رودخانه‌های پامیر تا دهلیز واخان قرار دارد.

مرز افغانستان و تاجیکستان در مناطق صعب‌العبور کوهستانی قرار دارد که محافظت از آن دشوار است. این تمرین‌های نظامی روسیه، اوزبیکستان و تاجیکستان، ایجاد گروه‌های خاصی را پیش‌بینی می‌کرد که می‌توانند به‌تنهایی یا با نیروهای رزمی پیاده و کشاف، زرهی، توپخانه و سایر واحدها با استفاده از عمله جنگی رادیو الکترونیکی و دافع هوایی، هواپیماهای بی‌سرنشین، مخابره و واحدهای محافظتی عمل کنند.

این تمرین‌های نظامی عملیات شبیه‌سازی‌شده را در قلمرو دشمن انجام داد و واحدهای میدانی از مراکز فرماندهی سیار در قسمت  شناسایی دشمن و استفاده از سلاح‌های هوشمند، هواپیماهای بی‌سرنشین تهاجمی و غیره از حفاظت رادیو الکترونیکی و راهنمایی از مراکز فرماندهی سیار برخوردار شدند.

طبق ارزیابی روسیه، اداره بایدن در حال مانور است تا یک حضور نظامی بی‌پایان را در افغانستان تامین و مانند سوریه یک جنگ ترکیبی (هایبراید وار) را راه‌اندازی نماید. در مسکو در قبال نیات جیوپولیتیکی ایالات متحد امریکا سوءظن عمیقی وجود دارد.

نویسنده: بهادرا کومار/ منبع: اندین پنچ لاین

مترجم: رسول رحیم

نوشته‌های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا