خبر

نشست هیأت‌های دولت افغانستان و طالبان امروز هم ادامه دارد

راه مدنیت: قرار است هیأت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان امروز نیز در دوحه نشستی برگزار کنند. نشست دیروز ساعت ده پیش از چاشت به وقت محلی دوحه آغاز شد و برای چند ساعت ادامه داشت.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی در توییترش نوشته است امیدوار است این نشست‌ها نتیجه‌ای در پی داشته باشد.

نشست روز گذشته بین هیأت‌های دولت افغانستان به رهبری عبدالله عبدالله و هیأت گروه طالبان، به رهبری ملا عبدالغنی برادر برگزار گردید.

آقای عبدالله در این نشست گفت که پیروزی از راه «زور و خشونت» ممکن نیست و رسیدن به صلح، نیازمند انعطاف‌پذیری هر دو طرف (دولت افغانستان و گروه طالبان) است.

او با اشاره به این نکته که قربانی اصلی خشونت‌ها غیرنظامیان اند، گفت، فرقی نمی‌کند که جمهوری اسلامی افغانستان به گزینه زور متوسل شود و یا گروه طالبان تلاش به پیروزی از طریق خشونت و جنگ کنند، بازنده اصلی مردم افغانستان است.

ملا عبدالغنی برادر، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز گفت که برای رسیدن به «آرامش» باید به منافع و ارزش‌های مردم افغانستان اهمیت داده شود.

او در بخشی از سخنانش تأکید کرد که باید تحمل و برداشت داشته باشیم و به بی‌باوری و بی‌اعتمادی پایان دهیم.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی به روزنامه راه مدنیت می‌گوید که نمایندگان دولت افغانستان و نمایندگان طالبان در تلاش اند تا در این نشست به توافق برسند.

او گفته که کمیته ۱۴عضوی نمایندگان هر دو طرف در حال بررسی موضوعات اساسی و قابل بحث اند.

سخنگوی شورای عالی مصالحه ملی گفته که آجندای این نشست تا هنوز روشن نیست و قرار است روی «موضوعات مهم و سرنوشت‌ساز» بحث شود.

نمایندگان دولت افغانستان و طالبان در حالی پشت میز مذاکره نشسته‌اند که جنگ در بخش‌های کشور هنوز هم به شدت ادامه دارد.

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا