امریکا برخی افغان‌ها را برمی‌گرداند

مقام‌های امریکایی گفته‌اند که حکومت آن کشور در حال بررسی بازگرداندن برخی از پناهندگان افغان به کشورشان‌است که در حال حاضر در پایگاه نظامی ایالات متحده در کوزوو به سر می‌برند.
سی‌ان‌ان به نقل از سه مقام آگاه امریکایی می‌گوید که اگر این پناهندگان افغان نتوانند شرایط لازم برای پذیرش به حیث مهاجر در امریکا را ثابت کنند و از بررسی‌های سخت‌گیرانه با موفقیت نگذرند، به افغانستان بازگردانده خواهند شد.
به گزارش راه مدنیت به نقل از بی.بی.سی اما بازگرداندن این افغان‌ها به کشورشان که با سوالات پیچیده حقوقی نیز روبروست، تنها یکی از گزینه‌هاست.
مقام‌های امریکایی برای اسکان این پناهندگان در حال بررسی گزینه‌های دیگری نیز هستند. اما در این مورد طرح مشخصی روی دست ندارد که در کدام کشورها اسکان داده شوند.
روند شتاب‌زدهٔ بیرون کشیدن پناه‌جویان از افغانستان در هفته‌های پایانی ماه اگست، در پی تسلط طالبان بر افغانستان و فرار اشرف غنی رییس جمهوری سابق آن، امریکا را واداشت تا کمپ‌هایی در سراسر اروپا و خاورمیانه ایجاد کند برای رسیدگی به درخواست پناهندگی ده‌ها هزار افغان. نزدیک به ۷۰هزار نفر به امریکا انتقال داده شدند و بقیه به کشورهای سوم.

به گزارش رسانه‌های امریکایی افرادی که پرونده‌های‌شان نیاز به بررسی‌های بیشتر دارد به پایگاه نظامی بونداستیل امریکا Camp Bondsteel در کوزوو انتقال داده شده‌اند.
حدود ۱۳۰هزار شهروند خارجی و افغان‌هایی که با کشورهای غربی در افغانستان کار کرده‌اند و زندگی‌شان با تهدید روبرو بوده، از طریق میدان هوایی کابل به خارج انتقال داده شدند.
اما همزمان گزارش شده که در این میان و در جریان عملیات تخلیه، افرادی که مدارک لازم نداشتند و تهدیدی متوجه‌شان نبوده‌است، هم سوار هواپیماها شدند.
همچنین بر اساس گزارش‌ها، برخی افراد بر اساس «واسطه و خویش‌خوری» به خارج انتقال داده شدند که این امر باعث شد آن‌هایی که واقعا با تهدید روبرو بوده‌اند، در افغانستان جا بمانند.
مقام‌های امریکایی در حالی از احتمال اخراج برخی پناهجویان که واجد شرایط نیستند خبر می‌دهند که گزارش‌ها نشان می‌دهد برخی خبرنگاران سرشناس و مسوولان ارشد نهادهای حامی خبرنگاری، اعضای خانواده و اقارب خود را به‌نام خبرنگار از کشور خارج کرده‌اند.

درباره نویسنده

مدیر وب‌سایت

مدیر وب‌سایت

نظر بدهید

برای درج نظر اینجا کلیک کنید