خبر

نظامیان چینی در بگرام مستقر خواهند شد؟

راه مدنیت: در روزهای اخیر دیدگاه‌هایی مطرح می‌شود که قرار است نیروهای چینایی در میدان هوایی نظامی بگرام جاگزین نیروهای امریکایی شوند.

احمد ادریس رحمانی؛ تحلیلگر سیاسی افغانستان می‌گوید که چینایی‌ها برای پر کردن جای خالی نیروهای امریکایی در میدان هوایی بگرام عجله دارند.

آقای رحمانی شنبه 20سنبله در صفحه فیسبوک خود نوشته که عملیات تصفیه ولایت پنجشیر زیر فشار مضاعف پاکستان انجام شد، در حالی‌که اکثریت رهبران قندهاری گروه طالبان با این عملیات نظامی موافق نبودند.

آقای رحمانی با مطرح کردن پرسشی که عملیات نظامی در پنجشیر با این عجله چه دلیلی دارد، می‌افزاید که پاکستان زیر فشار چین بر رهبران گروه طالبان فشار وارد کرده تا مساله پنجشیر هرچه زودتر یک‌طرفه گردد.

به باور او چین از پاکستان خواسته است که هرچه زودتر مقاومت پنجشیر درهم شکسته شود تا نیروهای چینایی وارد میدان هوایی بگرام شوند.

به عقیده رحمانی، در صورت موجودیت «جبهه مقاومت» در نزدیکی میدان هوایی بگرام و احتمال سرازیرشدن کمک‌های نظامی امریکا به پنجشیر، حضور نیروهای چینایی با مخاطره جدی مواجه می‌شود.

به قول رحمانی، حضور نیروهای چینایی در بگرام افغانستان از آن جهت مهم است که برای اولین بار محاصره نظامی چین توسط بیس‌های نظامی امریکا درهم شکسته می‌شود.

این درحالی‌ست که فایل صوتی منسوب به یکی از بزرگان گروه طالبان نیز که در شبکه‌های مجازی درز کرده است از مداخله پاکستان شکایت می‌کند. فردی که در این فایل صوتی گلایه‌آمیز صحبت می‌کند می‌گوید که مهمان پنجاب همه چیز را خراب کرد.

به قول وی، قرار بر آن بوده که یک کابینه نسبی فراگیر تشکیل شود و در آن کابینه از اقوام تاجیک، هزاره و اوزبیک نیز افرادی غیر از اعضای گروه طالبان حضور داشته باشند، اما او از مهمان پنجاب نام می‌گیرد و می‌گوید که همه چیز را خراب کرد.

در این فایل صوتی از مشکلات کلان سیاسی به‌خاطر عدم رعایت حضور قومی در کابینه نیز ابراز نگرانی می‌شود.

حمید فیض؛ رییس سازمان اطلاعات پاکستان به تاریج 13سنبله در یک سفر غیرمنتظره وارد کابل شد و بعد از 48ساعت توقف در کابل، افغانستان را ترک کرد.

به دنبال سفر وی، کابینه گروه طالبان هم اعلام شد.

سید امین بهراد

نوشته‌های مشابه

دکمه بازگشت به بالا